Amazon S3 buketini Linux’a mount etmek

Eğer Amazon S3 servisindeki buketinizin içindeki dosyaların bilgisayarınızdaki kopyalarında değişiklik yaptıktan sonra illaki Firefox s3 organizer gibi bir eklenti ya da s3cmd gibi bir linux konsol komutu üzerinden buketteki dosyayı güncellemekten sıkıldıysanız, fuse tabanlı s3fs ile buketlerinizi yerel makinenize mount ederek dosya sisteminin bir parçası gibi kullanabilirsiniz.

 

 

Malesef şimdilik Ubunut paket deposunda bulunmamakta ancak kaynaktan kurulum düşündüğünüz kadar zor değil. Sadece kaynağı derlerken gerekli olan bağımlılıkların sisteminizde kurulu olması gerekmekte. Kuruluma hazırlık için öncelikle bu bağımlılıkları kurmanız gerekmekte:

# sudo apt-get update

# sudo apt-get install build-essential gcc libfuse-dev fuse-utils libcurl4-openssl-dev libxml2-dev mime-support build-essential libcurl4-openssl-dev

Bağımlılıkları kurduktan sonra s3fs kaynak dosyasını indirebilirsiniz. Ben s3fs’i derleyip kurduğumda son sürüm olarak 1.71 bulunmaktaydı. Eğer daha güncel bir sürüm varsa bunu kullanmayı deneybilirsiniz. Ancak bağımlılıklardan dolayı sorun yaşama ihtimaliniz durumunda çözümünü araştırmanız gerekecek. Şimdi güncel kaynak dosyasını indirelim:

# wget http://s3fs.googlecode.com/files/s3fs-1.71.tar.gz

İndirdiğimiz kaynak dosyasını açalım;

# tar -xvzf s3fs-1.71.tar.gz

Derleme ver kurulum işlemlerini yapalım:

# cd s3fs-1.71

# ./configure

# make

# sudo make install

s3fs kurulumu bu kadar. Şimdi dosyanın nereye kurulduğuna şu komut ile bakabiliriz:

# which s3fs
/usr/local/bin/s3fs

Bundan sonra s3fs için bir password dosyası oluşturup buketlerimizin Access ve Secret keylerini içine yazmak olacak. Oluşturacağımız dosyanın lokasyonu ve adı aşağıdaki gibi olmak zorundadır:

# nano /etc/passwd-s3fs

access_key:secret_key

ctrl+x

# chmod 640 /etc/passwd-s3fs

Böylece bağlayacağımız buketi mount ederken s3fs’in okuması gereken access ve secret keylerin bulunduğu dosyayı da oluştumuş olduk.

Bundan sonra işimiz sadece bir klasör oluşturup buketi o klasöre bağlamaya kalıyor.

# sudo mkdir /mnt/herhangi_bir_klasör_ismi

# sudo s3fs benim.buketimim.adı /mnt/herhangi_bir_klasör_ismi

tabi bu işlem sonucunda doğal olarak o klasöre sadece root ya da sudo kullanıcısı ulaşabilecek demektir. izinleri ayarlamak için gerekli işlemleri araştırmadığım için buraya yazmıyorum, bu da sizin ödeviniz olsun.

Etiketler:  , , , , , ,