Cinnamon Masaüstü Hot Corners özelliğinin efektif kullanımı

Rahmetli Opera’nın (12 ve öncesi sürümünden bahsediyorum) bana kazandırmış olduğu bir alışanlık olan Fare Hareketleri ile bilgisayarda hakimiyet kurma yeteneğinin, fi tarihinde OpenGL üzerinden masa üstüne çeşitli görsel ve kullanım özellikleri kazandıran Compiz projesi ile ekranın köşe ve kenarlarına işlevlik kazandırılması ile birlikte ekranın tamamına yayılmış durumdaydı.

Compiz’in kazandırdıkları nelerdi; fare imlecini ekranın herhangi bir kenarına ya da köşesine götürdüğünüz zaman o kenar/köşe’ye atanmış olan eklentiyi çağırarak çeşitli aksiyonlar yapmasıydı. Örneğin, pencereleri ekrana karo karo yerleştirerek ön izleme sağlamak ve istediğin pencereye bu ön izlemeden geçiş yapmak. Tek hareketle masaüstüne ulaşmak ya da pencereleri geri büyütmek gibi…

Tabi artık bu tip olaylar masaüstlerine entegre olarak gelmekte. Ben de hanidir Compiz ayarları ile oynama çılgınlığından vazgeçmiş durumdaydım.

Bu gün fare yanlışlıkla köşeye gidince expose çalıştı. Ben de “bu expose yanlış köşede duruyor” diye düşünüp ayarları değiştireyim diye Linux Mint kontrol paneline yöneldim. Hot Corners (evet Cinnamon’da adı bu) özelliklerini açtım ve expose’u baka köşeye aldım. Tabi bu işlemi yaparken dikkatimi çeken bir özellik oldu. Köşelere hali hazırda yaptırılabilecekler sınırlıydı ve hepsi de pencereleri ya da masa üstlerini (çoklu masa üstü kullananlar için) expose etmek üzerineydi.

hotcorners

Seçenekler arasında bir de komut çalıştırma özelliği vardı ki onu görünce zaten pek fayda sağlamayan özellikelrinden dolayı çoktan vazgeçmiş olduğum köşeleri kullanma hastalığım nüks eder gibi oldu.

Madem köşeler var ve bu köşelere komut atayabiliyorum, e o zaman istediğimi yatırayım bari dedim. Sol alt köşeye Mint menüsünü otomatik açma özelliği ekledim. Çok da güzel oldu. Zaten Mint menüsünün fare imlecini üzerine getirince açılması gibi bir özelliği vardı ama sürekli açılıp durmasını da istemiyordum.

hotcorners_runNe zaman yanlışlıkla üzerinden bi an çeksem menü patlıyordu. İşte burada Köşelerin güzelliği ortaya çıkıyor. Köşeler fare imleci hafifçe dokununca değil, baya sert çarpınca çalışıyor. Böylece sol alt köşeye şu komutu ekledim ve sen sağ ben selamet yoluma devam ettim:

xvkbd -xsendevent -text “\[Super_L]”

Bu komutun çalışması için doğal olarak sistemde “xvkbd” paketinin yüklü olmas gerekmekte. Eğer yüklü değilse hemen konsoldan paketi kurabilirsiniz.

sudo apt-get install xvkbd

Bu şekilde siz de köşelere istediğiniz komutları atayarak köşeleri etkin kullanmaya başlayabilirsiniz.

Etiketler:  , , ,