Hp iPaq hw6915 ve gizli GPS'i aktive etme.

Bilindiği üzere HP, bazı ülkelere gönderdiği ipaq cihazlarında dahili GPS desteğini kapalı olarak göndermektedir. Malesef bizim ülkemize giren iPaq hw6915 modellerde de bu geçerlidir (muhtemelen GPS özelliği olan diğer modellerde de). Bunu neden yaptıklarına dair pek bir fikrim olmasa da şöyle bir tahmin yürütebiliyorum sadece. Chazların GPS özelliği ile beraber ülkemize özel yazılımların ilk zamanlar yeterli desteği vermemesinden ya da yeterli derecede iyi olmamasından dolayı kullanıcı şikayetlerinin önüne geçmek için böyle bir yola başvurulmuş olabilir.

Şimdilerde ise, ülkemiz içinde kullanabileceğimiz pek çok GPS destekli yazılım mevcut. En basitinden ücretsiz olarak mobil cihazlarada kurulabilen Google’ın Maps programı. Şu an Mobil Google Maps programı dahili GPS donanımını kullanarak tam olarak nerede olduğunuzu otomatik gösterebilecek kabiliyette. Ancak ürünün GPS özelli etkin olmadığı için kullanılamaz durumda. Bu da programı çalıştırdığınızda Operator Assisted GPS (operatör destekli GPS) ile yaklaşık olarak +-1800 metre şaşma olasılığı ile yerinizi tespit edebilmektedir. Yine tahmin ediyorum ki bu 1800 metrelik şaşma olasılığı, mevcut baz istasyonunun yayın çapı ile alakalı olsa gerek.

Ancak bu cihazın GPS özelliği aktif olsa Maps programı o an GPS uyduları ile bağlantı kurup bu şaşmayı +-5metre’den de kısa mesafeye indirebilir.

Mevzu bahiz GPS özelliğinin artık açık gelmesi gerektiğini HP’ye bildirmek lazım.

Bu sırada elinde bu cihazdan bulunduran ve GPS özelliğini kullanmak isteyen kişiler içinde sorunu nasıl çözeceklerini şu şekilde gösterebilirim:

Öncelikle cihazdan dolayı kullanacağımız ek programlar WM (Windows Mobile) uyumlu olmak zorundadır. WM üzerinde çalışabilecek bir “registry editor” programı yardımı ile registry kayıtlarında yapacağımız ufak değişiklik ile (Ne de olsa Windows) GPS özelliğini aktive edeceğiz.

- Registry editor programını açıp HKEY_LOCAL_MACHINEControlPanelGPS Settings anahtarına gidelim
- Değeri 1 olan "Hide" DWORD anahtarının değerini 0 yapalım (Decimal olarak)
- Yeni bir DWORD anahtarı yaratıp, "Group" adı verip değerini 2 yapalım (Decimal olarak)
- Eğer "REDIRECT" varsa onu silelim.
- Bu işlemlerden sonra cihazı soft reset ile yeniden başlatalım ki registry ayarları etkinleşsin.

Cihaz yeniden başladıktan sonra Start/Settings/Connections menüsü altında GPS simgesini göreceksiniz. Buradan “hardware” ayarlarında “COM” portunu 7’ye “Baud Rate”i de “57600”e ayarlamanız yeterli olacaktır.

Bu işlemlerden sonra kuracağınız GPS destekli programlar rahatlıkla bu özellikten faydalanabilceklerdir.

Alıntı: http://blogs.conchango.com/kenibarwick/archive/2006/03/19/3119.aspx

Etiketler:  , , , , , ,