Manisa – İzmir arasında çıkan yangın.

Bu gün öğle vakti camdan dışarı baktığımda güneşin hiçte parlak olmadığını farkettim. Kafamı kaldırıp göğe baktığımda ise, gökyüzünün tamamen kapanmış olduğunu gördüm. Bir umutla baktığımda görmek istediğim görüntünün aslında yağmur bulutu olmasıydı ama malesef görünen sadece İzmir ile Manisa arasında çıkmış olan orman yangının dumanıydı. Hemen akabinde elime cep telefonumu aldım ve balkondan İzmir’in halini çektim. İşte orman yangını sırasında İzmir’in hali :

Yangın sırasında İzmir'in hali. Yangın sırasında İzmir'in hali. Yangın sırasında İzmir'in hali. Yangın sırasında İzmir'in hali.

 Sonrasında bulduğum haber ise aynen şöyle :

Manisa – İzmir yolunda 5. orman yangını :

Manisa-İzmir karayolu Süreyya Piknik Parkı’nın üst bölgesindeki ormanlık alanda, 4 günde 5. yangının çıktığı, rüzgarın etkisiyle büyüyen yangının İzmir sınırına yayıldığı, bir köyün tahliyesine başlandığı bildirildi.

AA muhabirinin aldığı bilgiye göre, saat 10.30 sıralarında bölgede beşinci yangın çıktı. Rüzgarın da etkisiyle büyüyen yangın, İzmir sınırına doğru yayılıyor. Güzergahta bulunan Karakoca köyünde güvenlik güçlerinin yardımıyla tahliye çalışmalarına başlandı.

İzmir Orman Bölge Müdürü İsmail Üzmez ile Manisa Orman İşletme Müdürü Necati Dindar’ın yürüttüğü söndürme çalışmalarında, İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin söndürme uçağı da kullanılıyor.

Söndürme çalışmalarına 2 uçak, 7 helikopter, yaklaşık 500 orman yangın söndürme işçisi ile müdahale edilmeye çalışıldığı, Balıkesir ve Uşak’tan da takviye ekip
ve araçların geldiği bildirildi.

5 kez aynı bölgede çıkan yangın nedeniyle yaklaşık 50 hektarlık alan

zarar görürken, jandarma ekipleri sabotaj şüphesiyle denetimlerini artırdı. Bu kapsamda 3 ayrı bölgede 3 traktörün durdurularak, içinde bulunan 6 kişinin
sorgulandığı kaydedildi.

Kaynak :  http://www.haber3.com/haber.php?haber_id=270861

Bu da benim balkondan çektiğim video. O esnada uçaklar körfeze sorti yaparak su alıp yangın sönrümeye gidiyorlardı. Bir tanesini yakladım ama cep telefonundan çekim yaptığım için uçaklar görünmemiş :p