osCommerce Free E-Ticaret sitesi.

Kesinlikle bu kadar kötü bir scriptin nasıl bu kadar çok tuttuğunu anlayabilmiş değilim.

Ne tematik bir yapıya sahip, ne de güvenlik diye birşey var.

Eğer bu scripti kullanarak bir e-ticaret sitesi kurmanız gerekiyorsa en ufak şey için bile illa ki kodunu mıncıklamak gerekiyor.
Tema diye etrafta dolaşan şeyler tamamen scriptin kendisini barındıran modifiye edilmiş hali. Yani temayı indir ekle diye bişey yok. Tema komple sisteme gömülüyor ve illa ki sadece bir tek tema kullanabiliyorsunuz bu yüzden. Kafanıza göre tema değiştirmek mümkün değil. Tema editlemek için illaki scriptin kodları arasında kaybolmanız gerekmekte.

Ayrıca güvenlik diye hiçbişr şey yok. Scriptin kendi içerisinde Admin Panel için bile bir güvenlik olayı yok. İsteyen elini kolunu sallaya sallaya catalog/admin yazıp panele erişebiliyor.

Bunun güvenliğini benim sağlamam gerekiyorsa ne anladım o işten. Keza güvenliği sağlamak için illa scripti modifiye etmek gerekiyor ya da en azından .htaccess dosyası hazırlamak gerkiyor.

Geliştirme süreci ise çok yavaş zaten. iki senede bir ancak güncelleniyor.

Bu kadar eksi özelliği barındırmasına karşın, milletin ballandıra ballandıra hala bu scripti kurup kullanmaları ve hatta üzerine tema hazırlamak zahmetine girmelerini anlayamıyorum.

osCommerce MjTurkey-Forums

Etiketler:  ,