Windows’a Webserver Kurulumu (apache + php + mysql)

Eveeet. Sanırım bu işe yeni başlayaşlayanların en büyük handikapı, “Windows’a nasıl bir webserver kurulur?” sorusu olsa gerek. Aslında bu sorunun cevabı çok basit. Windows’unuza birkaç tıklama ile apache, php, mysql, phpmyadmin kurulumunu gerçekleştirip makinanızı bir webserver haline getirebilirsiniz. Bunun için gavur şöyle bi program hazırlamış : AppServ. Bu paket sayesinde ne IIS (Internet Information Server) ile uğraşmanıza gerek kalıyor, ne de apache, php, mysql, phpmyadmin paketlerini ayrı ayrı indirip, kurup, bir de bunların birbirleri ile entegrasyonuna saatler harcamanıza gerek kalmıyor. 

Sitesinden indireceğiniz tek parçalık kurulum paketi ile bütün bu ıvır zıvırı kurmanıza olanak sağlayan ve sürekli olarak güncelleştirilen bir paket. Sürekli olarak güncelleştirilmesi çok büyük bir artı. Sonuçta güncelleştikçe pakete apache, mysql, php ve ya phpmyadmin’in güncel sürümleri ekleniyor. Bu da size php’nin yeni çıkan komutsetleri ile ya da fonksyonları ile çalışmanıza olanakveriyor.

 

Sanırım merak ettiğiniz en önemli unsur nasıl kurarım sorusu. Size resimli izahatı ile birlikte kurulum bilgilerini makalemsiler bölümünde anlatacağım. Lütfen bağlantıyı takip ediniz.

Etiketler:  , , , ,