Ailenin en yeni üyesi, DELL Studio 1535 :)

Bir hafta önce sonunda olması gereken oldu; sürekli olarak hareket halinde olduğum için Python ve Django çalışamamaktan yakınırken, hepsiburada.com’da gördüğüm DELL Studio 1535 laptopu aldım. Piyasaya ve fiyat performans orantısına göre gayet iyi bri fiyata aldığımı düşünüyorum. İlk gördüğümde o kadar dikkatimi çekmemişti, aynı özelliklerde MSI almayı düşünüyordum ama daha sonra incelediğimde tasarımının çok hoş olduğunu gördüm. Adamlara hakkını vermek lazım hakikaten tasarım yapmışlar.

Cihaz elime gelinceye kadar farkında olmadığım iki özelliğini görünce mest oldum. Birincisi DVD-RW’ı trayli değil (tabi burada ufak bir handikap var, küçük CD ve DVD’leri notebuukuma takamayacağım demektir.), ikincisi multimedia tuşları dokunmatik ve ışıklandırmalı. 😀 Tuşa dokunduğunuz zaman aydınlanıyor yarım saniye sonra kısılarak kapanıyor. Ayrıca cihazın açma kapama düğmesi de gayet şık ve kasanın sağ yanında monitörün menteşesinin yanında duruyor. Aynı şekilde sol menteşenin dış kısmında da yine aynı düğme tasarımıyle WiFi Catcher tuşu bulunmakta.

slot_dvd

Cihazın kafamdaki ayrı bir artısı da pil süresi hakkındaki yorumlar oldu. Yabancı sitenin birinde okuduğum bir yorumda, pil üzerinden 3buçuk saat boyunca video gösterimi yapılmış olması bana tamamdır dedirtmeyi başardı.

Cihazın yanında işletim sistemi olarak (malesef) Windows Vista Basic geliyor (gereksiz bir lisans ücreti). Bense şu an bu yazımı Pardus Linux üzerinden yazmaktayım 😉 Haybeden lisans parası ödemiş oldum, tek ve çok canımı sıkan tarafı bu oldu. Hoş keza istediğim özellikerde FreeDOS ile satılan bir cihaz bulmakta pek kolay değil.