DELL Studio 1535, Pardus ve Ses sorununun çözümü.

ALSA

ALSA

(NOT: Bu yazıyı yazdığım zaman henüz bu sorunu çözecek bir paket depolarda bulunmamaktaydı. Bugün (26/12/2008) yaptığım pardus güncellemesi ile gelen yeni ALSA paketleri sayesinde ses kartı ve kulaklık girişleri ile iligli bütün gariplikler giderildi. Artık sadece güncelleme yaparak bütün sorunlardan kurtulabilirsiniz.)

Gelelim bir diğer soruna. Pardus, kurulumla beraber ses kartını tanımış olsa da, Amarok parçaları çaldığını zannetse de ben ne sistem seslerini ne de çalan MP3’leri duyamadım. Bu sorunun çözümü wireless sorunundan daha kolay merak etmeyin 🙂

Hemen yine bir konsol açıp aşağıdaki komut ile text tabanlı donanım odaklı alsamixer’i çalıştıralım:

alsamixer -D hw:0

Karşınıza şuna benzer bir görüntü çıkacaktır:

alsamixer

Burada göreceğiniz bütün kanalların seviyelerini yükseltip programdan ESC ile çıkmanız, hoparlörlerden ses gelmesini sağlayacaktır. Bu işlemin sesi yükseltip yükseltmediğinden emin olmak istiyorsanız, Amarok’u açıp arkaplanda müzik çalmasını sağlayın.

Programı nasıl kullanacağım deerseniz, yön tuşları ve “M” tuşu işinizi görecektir. Yön tuşları ile kanallar arasında gezip kanal seviyesini değiştirebilir, “M” tuşu ile de kanalı sessize alıp sesini açabilirsiniz (“Mute” fonksyonu)

Şimdilik kulaklık çıkışlarından ses alabilmiş değilim. Eğer çözümünü bulursam onu da ekleyeceğim.