Linux, Opera ve Flash 9 Sorunsalı

Adobe sağolsun Linux camiasına pek hizmet etmeyi sevmiyor gibi. Keza Flash player eskiden Macromedia şirketini Adobe satın almadan önce daha birbirne benzer farklı platformlar için Flash Player üretirdi. Adobe ile birlikte bu aynılık, farklılığa ve hatta destek ayrımcılığına bile başladı diyebiliriz.

Eskiden Linux’a kurduğum Opera’da yine Flash kurulum sorunları yaşanıyordu. Ama bir şekilde yine de Flash Player kurulduğunda iki platformda da aynı tepkileri veriyor, aynı sorunları yaşatıyordu. Artık durum biraz daha farklı. Bu şekli ile Flash Player iki platformda da farklı davranmaya başladı. Bir platformda bir animasyon çalışmazken diğerinde çalışabiliyor. Hemde aynı browser sürümü ve aynı Flash Player sürümü ile.

 

Herşey bir kenara Adobe’un son çıkarttığı Flash Player Opera ile uyumlu değil. Bunu kendi sitesinden Flash Player’in tar.gz paketini sitesinden indirmeye çalışırken farkettim. Download kısmında desteklene browserlar olarak sadece Firefox, Mozilla ve SeaMonkey görünüyordu. Diğer Linux tabanlı hiçbir browserın desteklenmediği aşikar. Doğal olarak kurma çabalarım da boşa çıktı. Kurduğum v.9 Flash Player Opera ile çalışmadı. Ben de aşağıdaki adresten v.7 Flash Player’i indirip kurdum.

 

http://fpdownload.macromedia.com/get/flashplayer/current/install_flash_player_7_linux.tar.gz

 

Daha sonra da kurdum. Doğal olarak Opera’ya Flash desteği gelmiş oldu. Gayet güzel çalışıyor ama yine de bazı siteler için illa ki v.9 Flash Player gerekli. Bunun için aşağıdaki linkten v.9 Flash Player’i indirip içindeki libflashplayer.so dosyasını daha önce kurduğum v.7 Flash Player’ın libflashplayer.so dosyası ile değiştirdim. Böylece Opera artık Flash Player v.9 kullanır olmuştu.

 

Bu anlattıklarımdan bişey anlamayanalar için adım adım neler yaptığımı izah edecek komutları koydum 😉

 

 

  • # sudo -s
  • # wget -c http://fpdownload.macromedia.com/get/flashplayer/current/install_flash_player_7_linux.tar.gz
  • # tar zxvf install_flash_player_7_linux.tar.gz
  • # cd install_flash_player_7_linux
  • # ./flashplayer-installer

 

Bu kurulum betiğini çalıştırdığımızda bize eklentiyi nereye kurmamızı istediğmizi soracaktır. Kullandığım Ubuntu sisteminde Opera’nın plugin klasörü “/usr/lib/opera” adresinde bulunduğu için bu adresi verdim.

 

 

  • # wget -c http://fpdownload.macromedia.com/get/flashplayer/current/install_flash_player_9_linux.tar.gz
  • # tar zxvf install_flash_player_9_linux.tar.gz
  • # cd install_flash_player_9_linux
  • # cp libflashplayer.so /usr/lib/opera/plugins

 

Son adım ile doğrudan kurduğunuz zaman çalışmayan Flash Player v.9 bu şekilde Opera’da çalışır hale geliyor.

Etiketler:  , , ,