Sıfır Yok Oluş Projesi

CENNETİNİZE SAHİP ÇIKIN!

Sıfır Yok Olur Porjesine Destek Vermek İçin Tıklayın

4 Haziran’da CNN Türk tarafından kamuoyuna duyurulan “Türkiye’nin Doğa Fonu” kapsamında “Sıfır Yok Oluş” hedefine ulaşabilmek için aşağıdaki 10 projenin acilen uygulanması gerekmektedir.

1. Urfa’nın Bozkırları – Urfa bozkırlarında 100’den az ceylan kaldı. Son ceylanlar, Türkiye’nin Doğa Fonu sayesinde yaşamaya devam edecek.

2. Anadolu Parsı’nın Keşfi – Anadolu parsının Türkiye’de yaşadığı son alanlar Türkiye’nin Doğa Fonusayesinde keşfedilecek.

3. Antalya Makilikleri – Yüzlerce bitki ve hayvan türü dünyada yalnızca Antalya makilerinde yaşıyor. Türkiye’nin Doğa Fonu Antalya’ya özgü canlıların yok oluşunu engelleyecek.

4. Son 11 Telli Turna – Son 11 telli turna Muş’taki Bulanık Ovası’nda yaşıyor. Telli turnaların geleceği Türkiye’nin Doğa Fonu’na bağlı.

5. Fokların Son Sığınağı – Akdeniz fokunun Türkiye’deki en önemli yaşam alanlarında biri İzmir – Karaburun Yarımadası. Türkiye’nin Doğa Fonu bu bölgedeki koruma çalışmalarını başlatacak.

6. Doğu Karadeniz’in Dağları – Doğu Karadeniz Dağları, Türkiye’nin doğası en zengin bölgelerinden biri. Türkiye’nin Doğa Fonu, bölgede yaşayan boz ayı, dağ horozu gibi bayrak türlerin korunmasını sağlayacak.

7. Son 200 Orkide – Türkiye’nin Doğa Fonu, dünyada sadece Batı Toroslar’da yaşayan iki orkide türünün korunmasını ve üretilmesini sağlayacak.

8. Sultansazlığı Suyunu Arıyor – Türkiye’nin Doğa Fonu, Develi Ovası’nda damla sulama uygulamalarını teşvik ederek ülkemizin en önemli sulak alanlarından Sultansazlığı’na hayat vermeyi amaçlıyor.

9. İstanbul’un Kartalları – Avrupa’daki kartalların yüzde doksanından fazlası her yıl İstanbul semalarından geçiyor. Türkiye’nin Doğa Fonu sayesinde kurulacak “Boğaziçi Doğa Evi” İstanbul’un benzersiz zenginliğini Türkiye’ye ve dünyaya tanıtacak.

10. Doğa’nın Okulu – Ankara’da kurulacak olan merkez, Türkiye doğasının tanınıp korunması için altı yaşından yetişkin çağa kadar farklı yaş grubundan insanlara uygulamalı doğa eğitimi olanakları sunacak.

Ayrıca sitede önemli doğa alanlarının korunması için hazır bir dilekçe var. Şimdiye kadar otuzbin’den fazla kişinin imzaladığı dilekçeyi siz de imzalayın.

Etiketler:  ,