Pardus’a Nvidia TNT2 sürücülerinin yüklenmesi

Elimdeki Nvidia TNT2 32MB AGP ekran kartını Linux makinemde değerlendireyim dedim. İyi de etmişim. Gayet güzel çalışıyor. Hem de Pardus için driver’ın kurulumu o kadar kolay ki. Eskiden ne kasardım Nvidia TNT2 ekran kartını Linux üzerinde OpenGL destekli kullanmak için.


Normalde kurmuş olduğum Pardus sistemim kendi kernel sürücüleri ile zaten X’i çalıştırmaya yetiyordu. Ancak sorun şu ki, ekran kartının kendi sürücüleri yüklü olmadığı için X üzerinde OpenGL destekli yazılımları kullanamıyordum. Bi bakayım dedim acaba ekran kartına özel bir şeyler var mı diye. Şöyle içinde üç beş Nvidia kelimesi geçen Pardus ile ilgili forum kurcaladım ve gördüm ki aslında gayet basit bir kurulumu varmış.

Hemen işe koyuldum. Ancak kurulum anlatıldığı kadar hazır bir kurulum değilmiş, bunu öğrendim. Pardus’un Viki’sinde anlatılan kurulum bir yere kadar doğru. Nereye kadar diye soracak olursanız….. Sorun hadi… Sordunuz mu? Tamam o zaman devam edelim.

Eski model NVidia ekran kartları için “-old” ile biten paketlerin (nvidia-kernel-old, nvidia-glx-old, nvidia-tools-old) kurulması gerektiği yere kadar doğru. Ondan sonra anlatılan basit kurulum işlemleri için kullanılan “nvidia-xconfig” scripti eski kartlar için kurmuş olduğumuz paketler ile kesinlikle gelmiyor. Bu sorunun da şöyle basit bir çözümü var.

/etc/X11 altında bulunan xorg.conf dosyasında sadece iki satırda yapacağımız değişiklik bu sorunun çözümüdür. Şimdi adımları baştan alacak olursak şu şekilde kurulumu gayet kolay bir şekilde yapabiliriz:

– Öncelikle Pisi ile yukarıda bahsi geçen eski Nvidia kartlar için gerekli paketleri kurarız.
– İkinci aşamada bir konsol açıp root haklarına erişiriz.
– Daha sonra /etc/X11 altında xorg.conf dosyasının bir kopyasını yedek amaçlı bir yere alırız. Başımıza bi iş gelirse geri dönüşü olsun.
– xorg.conf dosyasını favori editörümüz ile açıp içindeki şu iki satırı değiştiririz:

Section “Module” bölümüne Load “glx” etiketini ekleriz. Eğer bu bölümde Load “dri” ve Load “GLcore” etiketi var ise bu etiketin başına # koyarak işlevsiz hale getirmeliyiz. Aksi takdirde X yüklenmeyecektir.

Bir de Section “Device” bölümünde bulunan Driver “nv” etiketini de Driver “nvidia” olarak değiştirip dosyayı kaydedip çıktık mı işimiz sadece makineyi yeniden başlatmaya kalıyor.

Bu bilgileri Pardus’un gayri resmi forumundan ve Nvidia sitesinden derledim. Eğer bir problem yaşarsanız bu adreslere başvurunuz.

Etiketler:  , ,