Eski anakarta yeni disk bağlamak mı?

200GB kapasiteli Seagate 7200.7 Barracuda model, ağzına kadar arşiv dolu diksim iki kere çalışır vaziyetteyken arkaşadın dalgınlığı, bir kere de çalışmazken benim salaklığım sayesinde yere çakılmıştı. Buna rağmen disk çalışmaya devam ediyordu. Gerçi bir filmi açamıyordum artık, o kadar da olsun yani.

Bu olaydan sonra, disk işlerim sebebi ile bir aylık tembellik evresine girdi. Elimi bile sürmedim. Ayrıca yedek alma işini de sonraya bırakmıştım.

Bu arada benim makinenin anakartı değişti. Eski bir ana kart takıldı. SiS chipsetli Mercury marka anakart.

Bi gün çalışıyordum, “Yaw müzik dinlemek lazım” dedim ve 200 gb diski taktım. BIOS’tan tanıtımını yaptım ama anakart diski bi acaip gördü. Gerçi boyutu doğruydu o yüzden fazla irdelemedim olayı.

Windoze açlıldığında ise diske erişim istnabulun trafiğinde yol almak kadar yavaş ve eziyet verici idi. Anlaşılan o ki disk ayvayı ucundan kemirmeye başlamış. Hemen kurtarma operasyonu yapmak lazım dedim.

Gittim toptancıdan 250GB Seagate Barracuda aldım. Makinaya bağladım. BIOS bu diski de bi garip gördü ancak kapasite yine doğruydu. Kapasite duğru ya bişey olmaz öntanımı sebebi ile olayı irdelemeden diski partitionlamaya giriştim. Diski partitionlayıp fortmatlamaya başladım ama format sırasında diskten “gıcır gıcır” sesler gelmeye başladı. Abim bu diskler 16MB cacheli bu yüzden öyle çalışıyodur yorumunu yapınca elleşmedim bende. Ama format bitmedi bi türlü. Kapattım bilgisayarı, port değiştirdim. Sonuç yine aynı. bi türlü formatlanmıyordu. Disk bozuk dedim, aldığım gibi diski toptancıya gittim. Hemen değiştirip yenisini verdiler.

Yeni diski bağladım makineye. yine gıcırdıyordu ama bu sefer formatlamayı başarmıştı. Kurtarma işlemine başladım hemen. Dosyalar yavaşta olsa geliyordu. Bir gün boyunca devam etti kopyalama. Bi yerde 200GB disk okuyamamaya başladı. Bilgisayarı kapattım açtım, tekrar denedim kopyalamay başladı. ama çok yavaş sürdüğünden ve vakitte geç olduğudan ben bırakayım bunu bu akşam kopyalamaya, sabah kadar devam etsin dedim ve gittim.

Ertesi gün geldiğimde ekranda 250GB disk için bir uyarı vardı.”Gecikmeli yazma işlemi başarısız.”. Yok canım dedim bişey olmamıştır. Bilgisayarı kapattım açtım fakat acı gerçekle yüzleşmem çok sürmedi.

Disk başlayamıyor, hatta BIOS bile diski görmüyordu. Sinirden kendimden geçtim.
Abim “Senin anakart bu naneyi yiyo olmasın” dedi. Sinirle kasaya giriştim anakartı değiştirdim. Kurdum ettim falan.

Bi kaçgün 250GB diski götürmedim değişime. Çok sıkılmıştım durumdan. 200GB arşivin üzerine su bile içtim. Bi gün abim “250GB diski değiştirelim” dedi. Aldı götürdü yenisini getirdi. Ben de “Yaw bi daha denesem ne olur ki” diye bağladım diskleri.

Yeni anakartın BIOS’unda disk gayet düsgün göründü. Hemen yedekleme operasyonuna başladım. 200GB ise aslan kesilmiş deli gibi erişim veriyordu bana. 7200RPM’in ve 8MB cacheinin hakkını verircesine yedekletmişti içindekileri bana.

Nasıl rahatladım anlatamam.

Şimdi düşünüyorum o eski anakartı başka bir kasaya tolayıp kullansam mı acaba diye..
(ders almıyo ki salak..)

Dağılın..

Etiketler:  , ,