WordPress için Simple-Forum Eklentisi

Yaklaşık olarak bir hafta önce siteme makalelerimi bir sayfada toplamak ve gerekirse ileride kullanmak için basit bir forum eklentisi arıyordum. Öncelikle bbPress’i denedim ama pek menun kalmadım. Çünkü WordPress ile bütünleştirmek için çok uğraşmak ve kod bile mıncıklamak gerekiyordu. Bunun üzerine aramaya devam ettim. Bu arayışlarım Andy Staines’in sitesinde son buldu. Andy’nin hazırlamış olduğu Simple-Forum eklentisi sayesinde günce ile bütünleşik bir forum oluşturma imkanı sağlanmış oldu.

Kurulumu ve kullanımı çok kolay olan bu eklentinin Türkçe desteği olmaması, beni bu eklentiden vazgeçirmeye yetmedi. Oturdum ve birkaç saatimi ayırıp Türkçe dil dosyasını hazırladım. Tabi bu durumdan Andy haberdar değildi. Çünkü sitesinde eğer eklentiyi yerelleştirmek istiyorsanız iletişim formundan benimle temasa geçin yazmasına karşılık attığım iki mail de eline geçmemişti. Bu yüzden orjinal dil dosyaları elimde değildi ve ben de sitesinde bulunan başka bir dil dosyasını düzenleyerek işi bitirdim.

Yalnız dosyayı siteye yüklememe rağmen dil dosyası bir işe yaramamıştı. Attığım maillerin eline ulaşmadığını düşünmdüğüm için Andy’nin sitesindeki destek forumuna üye olup biraz arama sonucu bir cevaba ulaştım ancak bu cevap işime yaramamıştı. Yapılan açıklamadaki herşey doğruydu.

Bunun üzerine bir konu açtım ve sorunumu dile getirdim. Sağolsun Andy cevap verdi ve ben de hemen sorunu düzelttikten sonra hata kontrolü yapmaya başladım. Tabi bu arada destek forumunda benim böyle bir işe kalkıştığımı gören Andy sanırım biraz şaşırmış olmalı ki bu çeviriyi paylaşmayacakm ıısn diye bir soru yönetti. E doğal olarak zaten öncelikle kendim olmak üzere herkes kullanabilsin diye bu çeviriyi yapmıştım. Akabinde Andy’e bir mail atıp gerekli düzeltmeleri yaptıktan sonra dosyaları kendisine ileteceğimi bildirdim. Gayert sevinçli bir cevap verdi.

Sonunda düzeltmelerimi bitirdim ve kendisine dosyayı gönderdim. Sanırım bugün yarın kendi sitesinde de yayınlayacaktır. Tabi ki aynı zamanda kendi sitemde de yayınlayacağım.

Forum eklentisi artık Türkçe oldu ve site ile daha bir bütünlük sağladı. Merak edenler için çalışır durumdaki forum eklentisi yukarıdaki menüde “Forumsu” linkinde bulunmakta.

Daha detaylı inceleme yapmak isteyenler için Destek Forumuna göz atamalarını tavsiye ederim. Ayrıca aynı sitede çok faydalı ve hemen hemen sorunsuz çalışan bir sürü eklenti daha var. Eminim birisi işinize yarayacaktır.

Simple-Forum için hazırladığım Türkçe dil dosyasını bu linkten indirebilirsiniz :

Simple Forum V.2 indirmek için tıklayın

Simple Forum V.2 için Türkçe Dil Desteği Paketi

Eğer çeviri ile ilgili bir hata varsa lütfen beni konuya cevap vererek ya da iletişim formundan bilgilendirin.

Thanks alot, Andy “Yellow Swordfish” Staines.

Etiketler:  , ,