Test yayını bitti. Merhaba Dünya! :D

Sonunda bloğumu test yayınından çıkartıp aktif hayata geçirdim.

Siteyi hazırlarken WordPress scriptinden faydalandım. Üzerine geçirdiğim K2 teması ve K2 için hazırlanmış olan GlossyBlue stilinden faydalandım.Görünümü gayet hoş oldu kanımca. En azından benim içime sindi ve büyük keyif alarak kullanıyorum. Siteye kendi içinde gelen üç eklenti haricinde ufak tefek eklentiler de kuruldu. Kurulan eklentilerin listesi şöyle :

  • Akismet : WordPress ile birlikte gelen bu eklenti blogunuza spam mesaj atan botlardan korunmanızı sağlıyor.
  • Google Analyticator : Google Analytics için bir eklenti. Bu eklentiyle birlikte Google Analytics’e daha rahat entegrasyon sağlanabiliyor. Böylece sitenize kim nerden gelmiş nereye gitmiş öğrenebiliyorsunuz.
  • Google Pagerank : Bu eklenti sitenizin Google’daki Pagerankinizi sitenizde göstermenize yarıyor.
  • Google Sitemaps : Google Analytics için otomatik olarak belirli sürelerle WordPress’e özel sitemap dosyası oluşturup Google’a gönderiyor.
  • Popup Image Gallery : Eğer Blogunuza güzel bir resim galerisi kurmak istiyorsanız idel bir plugin’dir. Gerçi kullanımı biraz zor gelebilir ama yine de şekil olarak elastik olması çekici.
  • Simple Forum : Blog iyi hoş ama hiçbir şey bir forumun verdiği rahatlığı veremez. Ben bu forum scriptini daha çok makalelerimi yayınlamak amacıyla kurdum. Böylece her makale için ayrı sayfa açmama gerek kalmayacak. Ya da makalelerim blogun içinde kaybolup gitmeyecek.
  • Disable WordPress Widgets : WordPress ile K2 teması arasında Sidebar çakışması olduğu için bu eklenti kurulmadan K2’nin yanmenü araçları kullanılamıyor. Hatta sitenin görünmesinde bile problem çıkartıyor. Muhtemelen K2’nin yeni bir sürümü çıkıncaya kadar bu eklenti kullanılacak.
  • WP Contact Form : Bloğu ziyaret edenlerin benimle kolayca iletişim kurabilmesi için bu plugin’i de ekledim.

Bunun haricinde LastFM verilerini de Hakkkında sayfasına kendim tablolayarak koymayı tercih ettim. Keza WordPress için yazılmış pluginler henüz LastFM’in yeni widgetlarını desteklemiyor. Ayrıca bu verilerin nerede çıkmasını istediğimi belirlemek yine benim temayı editlememden geçtiği için bu yolu tercih ettim.

Ayrıca kullandığım bazı pluginlerin Türkçe desteği henüz yok. Onları da yakında hazırlayıp güncelleyeceğim. İsteyen olursa yayınlaındığım zaman bloğumdan edinebilir tabiki.

Bu kadar çabaladım uğraştım az buçuk adam ettim, umarım içine ekleyecek bişeyler de bulurum :mal:

Etiketler:  , ,